Wczoraj, 27 czerwca w Refektarzu gniewskiego zamku odbyło się niezwykłe i pełne inspiracji spotkanie autorskie z ks. Franciszkiem Kameckim - honorowym obywatelem naszego miasta oraz autorem m.in. promowanego tego dnia tomiku wierszy pt. "Gniew. Czytanie miasta". Teksty poety są owocem pobytu księdza w Gniewie w latach 1966–1974. Wydana publikacja jest dla naszego miasta ogromnym wyróżnieniem, natomiast możliwość osobistego spotkania z jej autorem, okazała się niezwykle ważnym i duchowym przeżyciem dla licznie zgromadzonych na sali gniewian.
Tuż po godz. 17:00 uroczystego otwarcia spotkania dokonała Jadwiga Mielke dyrektor gniewskiej książnicy. Powitała ona również przybyłych gości, wśród których znaleźli się biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ks. dr hab. Wiesław Śmigel, proboszcz gniewskiej parafii ks. kan. Zbigniew Rutkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie Walentyna Czapska wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Gniewie oraz ci, dla których zarówno osoba, jak i twórczość ks. Franciszka Kameckiego, jest szczególnie bliska.
Spotkanie poprowadził dr Piotr Wiktor Lorkowski, którego zdaniem twórczość ks. Franciszka Kameckiego bardzo zakotwicza czytelnika w pewnym świecie wartości,. „Gniew. Czytanie miasta” dodatkowo zakotwicza w bardzo konkretnej przestrzeni myśli, przestrzeni ducha, przestrzeni doświadczenia życia. Natomiast liczne metafory, zaszyfrowania silnie przemawiają do wyobraźni czytającego. - To szczególny moment powrotu do wspomnień dawnego obrazu Gniewu. – mówił prowadzący. Uczynił on również swego rodzaju spacer po omawianym tomiku wierszy „Gniew. Czytanie Miasta”, wyjaśniając poszczególne jego etapy. – Autor rozpoczyna od wspomnienia Jana III Sobieskiego, wspomnienia chwały miasta, które niegdyś było nie tylko siedzibą starosty, ale również po prostu rodzinnym domem coraz liczniejszej rodziny Sobieskich. Później, krok po kroku, zbliżamy się do współczesności, i tutaj już w wierszach zaczynamy widzieć gniewian, jako tych, do których autor, kapłan został posłany. Jako społeczność, która jest dla niego zarówno darem jak i wielkim duchowym zadaniem. W trzecim etapie, posłany ma obowiązek ten świat, tę przestrzeń swoja duchowością zmienić. – opowiadał Lorkowski. Prowadzący porównywał również Gniew do małej ziemi świętej, gdzie spełnia się to, co jest przedmiotem troski każdego świadomego swojego posłannictwa kapłana, tj. ukazanie drogi ku zbawieniu. Według niego jest to podstawowe zadanie i cel, w którym wiersze ks. Kameckiego spełniają się najgłębiej i najpiękniej.
Uczestnicząc w wydarzeniu zgromadzeni goście mieli okazję usłyszeć teksty wierszy Franciszka Kameckiego, które odczytywali aktorzy Hanna Winiarska oraz Jerzy Kiszkis. Jednakże najważniejszym elementem spotkania była rozmowa z ks. Kameckim, w której opowiedział on o początkach swojej twórczości, posłudze w Gniewie, jak i innych najważniejszych przystankach życiowych, którymi były bydgoska dzielnica - Fordon, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz „ubocze świata”, Gruczno. Na zakończenie oddano mikrofon przybyłym gościom, którzy uciekając się do własnych wspomnień, mówili o księdzu, jako człowieku pełnym ciepła i miłości. Stanowił on dla nich również niewątpliwy wzór do naśladowania oraz źródło inspiracji.
Warto zaznaczyć, że ks. można znaleźć na popularnym portalu społecznościowym Facebook, gdzie prowadzi on swoją małą ewangelizację. Jest również jednym z pierwszych, którzy stworzyli własny portal ewangelizacyjny.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka