W trakcie realizacji są już dwie największe inwestycje gminne – rewitalizacja Starego Miasta i rozbudowa szkoły podstawowej w Gniewie, na którą wykonawca pozyskał już pozwolenie na budowę. Choć mieszkańcy chcieliby widzieć już wielkie efekty tych prac, zapewniamy, że inwestorzy intensywnie pracują i uzgadniają postęp prac. Dziś przygotowywanie dokumentacji związanej z każdą inwestycją to proces żmudny i długotrwały, co znacznie odsuwa w czasie rozpoczęcie prac w terenie.
Rewitalizacja Starego Miasta
Trwające obecnie prace na ul. Brzozowskiego są związane z odtworzeniem nawierzchni po prowadzonych w tej części miasta inwestycjach związanych z wymianą podziemnych sieci wodno-kanalizacyjnych, które prowadziła spółka Inwest-Kom. Firma Budimex kładzie już kamienne krawężniki w tej ulicy, a do końca grudnia powinna zostać odtworzona cała nawierzchnia drogi. Ulica Brzozowskiego, jako pierwsza zyska nowy blask.
Przypomnijmy, że wcześniej na terenie starówki wymienione zostały już sieci wodno-kanalizacyjne, wybudowana jest nowa sieć ciepłownicza, zmieniono instalacje gazowe w części ulic, a teraz równolegle do tych prac kładziona jest także sieć telekomunikacyjna TV Chopin do telewizji kablowej w poszczególnych mieszkaniach na Starym Mieście. Ta inwestycja zakłada położenie przewodów elektrycznych i powstanie specjalnych skrzynek z przyłączami energetycznymi na starówce, do których będzie można podłączać różne urządzenia, jak np. sceny, sprzęt nagłośnieniowy, bez konieczności prowadzenia kabli przez rynek.
Obecnie wykonawca czeka na wydanie pozwolenia na budowę na kolejne działania rewitalizacyjne na starówce.
Rozbudowa szkoły podstawowej
Firma Resteks uzyskała już pozwolenie na budowę. Zakończono już pierwszy etap inwestycji, jakim była budowa parkingu na terenie po byłej kotłowni przy ul. Stromej. Plac został utwardzony i oddany do użytku mieszkańców.
W trakcie prowadzonej już inwestycji pojawiły się dodatkowe, nieprzewidziane zagadnienia. Starostwo Powiatowe w Tczewie, wydające pozwolenie na budowę nie wyraziło zgody na przedstawioną koncepcję, mających powstać miejsc parkingowych przy placówce, trzeba więc było zmienić nieco projekt i zaplanować nowe miejsca postojowe.
Cotygodniowe narady z inwestorami
Te dwie duże gminne inwestycje Gmina Gniew, jako inwestor bezpośredni, realizuje przy pomocy inwestora zastępczego, czyli zespołu osób, który w imieniu gminy nadzoruje inwestycje, a te z uwagi na duży zakres prac, wymagają wielu uzgodnień jeszcze w trakcie realizacji, dokonywania bieżących zmian, rozstrzygania problemów pomiędzy wykonawcą i gminą czy wykonawcą a gestorami różnych sieci i mieszkańcami, którzy w tym czasie poddani są bezpośredniemu oddziaływaniu inwestycji. Co tydzień urzędnicy oraz włodarze gminy odbywają spotkania, na których na bieżąco omawiane są sprawy dot. realizacji zadań. Gmina ma też dostęp do platformy internetowej inwestorów zastępczych, śledzi więc na bieżąco informacje, jakie pojawiają się na temat danej inwestycji w trakcie budowy.
Tymczasowe niedogodności – prosimy o cierpliwość
Każda z tych inwestycji, a szczególnie rewitalizacja wiąże się z wieloma niedogodnościami, dla mieszkańców, bezpośrednich, codziennych użytkowników tych ulic. Czasowe ograniczenia ruchu, utrudnienia w przejściach do domu, ograniczenia parkowania aut to tylko tymczasowe niedogodności, z którymi musimy się mierzyć, ale dla świetności starego miasta, warto trochę pocierpieć. - Wykonawca przez inwestora zastępczego jest upominany i proszony o prowadzenie prac tak, aby w jak najmniejszy sposób wpływały one na jakość życia mieszkańców. Nie da się jednak uniknąć tego, że będzie trochę więcej błota i mogą wystąpić jakieś utrudnienia. Wszelkie głoszenie i rzucanie haseł, że przez prace rewitalizacyjne brodzimy w błocie po starówce, są więc nieprawdziwe, a jeżeli to błoto występuje, to tylko na fragmentach, bo inwestycja prowadzona jest przecież etapowo – tłumaczy zastępca burmistrza Tomasz Sikora.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka