Od kilku lat Gniew przechodzi kompleksową przemianę. Ulice miasteczka zmieniają się, powstają nowe, atrakcyjne turystycznie miejsca, które dziś zachwycają niejednego mieszkańca i gościa. Modernizacja ta związana jest z szeroko pojętą rewitalizacją, na którą Gmina Gniew zdobyła milionowe dotacje. Obecnie trwają remonty, mające na celu zrewitalizowanie zdegradowanej przestrzeni miejskiej.
Jednym z pierwszych zadań, jakie wykonano w ramach projektu był remont pomieszczenia kamienicy nr 45, w której mieście się obecnie siedziba Stowarzyszenia CAG i tymczasowo biuro Gminnego Ośrodka Kultury. Na warsztat wzięta została później kamienica nr 39 na placu Grunwaldzkim, której wspólnota mieszkaniowa bierze udział w projekcie, będąc jego partnerem. W budynku wykonano prace remontowo-renowacyjne elewacji i dachu wraz z zagospodarowaniem terenu podwórka, należącego do kamienicy.
Od 2019 roku dużą przebudowę przechodzi kamienica 16/17 na placu Grunwaldzkim. Część pomieszczeń kamienicy zaaranżowanych zostanie na Centrum Wsparcia Rodzin. Wyremontowana zostanie i przystosowana do osób niepełnosprawnych klatka schodowa oraz podwórko z tyłu kamienicy. W tym miejscu powstaje właśnie pawilon wystawienniczy. Drewniana konstrukcja docelowo wypełniona zostanie dużymi oszkleniami. Zadaszona oranżeria będzie stwarzała możliwości organizacji zajęć i spotkań na świeżym powietrzu. Miejsce to zostanie wyposażone w niezbędną infrastrukturę, pozwalającą na realizację działań. Ogólny zakres prac w budynku obejmuje roboty rozbiórkowe, murowe, wykonanie stropów, murów oporowych, instalację CO, CWU, ZW, kanalizację i elektrykę. Jednym z efektów realizacji zadania będzie wyodrębnienie w kamienicy dodatkowego piętra.
Ku końcowi zbliżają się także prace remontowe kamienicy nr 10 przy ul. Wiślanej, która również uczestniczy w projekcie rewitalizacyjnym. Szara elewacja została odnowiona, zmodernizowany zostanie również teren wokół budynku. Kolejną kamienicą wzięta na warsztat, ostatnią w ramach projektu, będzie kamienica nr 8 przy ul. Wodnej. Budynek, jak i teren wokół kamienicy, również przejdą gruntowną przemianę.
W najbliższych miesiącach rozpocząć powinny się także zadania związane z inwestycjami infrastruktury drogowej. W ramach projektu przebudowane zostaną nawierzchnie wraz z wykonaniem elementów małej architektury, wymienione będą sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa w ulicach: Pod Basztą, Sambora, Dolny Podmur, Kościelna, Ks. Kursikowskiego, Spichrzowa, Franciszka Jakusz–Gostomskiego.
W ramach zadania zagospodarowany zostanie też skwerek przy ul. Wiślanej. Jego modernizacja polegać ma na nasadzeniu roślin, montażu małej architektury, wykonaniu ciągów komunikacyjnych oraz bezpiecznego zejścia pomiędzy ul. Wąską a ul. Wiślaną, a także budowie tarasu widokowego i instalacji oświetlenia.
Zadania realizowane są w ramach projektu: „Rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni Starego Miasta i Podzamcza w Gniewie", dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka