Gmina Gniew z inicjatywy Burmistrza Macieja Czarneckiego wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, wpisanym do rejestru zabytków w ramach programu „Ochrona zabytków 2019”.
Nazwa zadania: „Zespół obwarowań miejskich w Gniewie: prace ratownicze i konserwatorskie fragmentu muru ceglanego - etap I Alejka”
Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania: 200.000,00 zł
w tym finansowe środki wnioskodawcy – 100.000,00 zł
w tym środki pozostające w dyspozycji Ministra (kwota wnioskowana) – 100.000,00 zł
Termin realizacji zadania: 2019 r.
Zadanie ma polegać na pracach konserwatorskich, restauratorskie lub robotach budowlanych zespołu obwarowań miejskich przy ul. Górny Podmur - północnego fragmentu przy Alejce przyległej do ul. 27 Stycznia w Gniewie. Prace pozwolą uchronić przed degradacją zabytku, przeciwdziałać procesom niszczenia, które mogą doprowadzić do utraty wartości zabytkowej, historycznej, artystycznej i naukowej.
Proces przygotowawczy renowacji murów obronnych, rozpoczęliśmy już w listopadzie 2018 czyli na początku kadencji i rzutem na taśmę udało nam się stworzyć i skompletować szereg dokumentów do wniosku. Z ogromną nadzieją czekamy na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku przez ministra kultury, co pozwoli w ciągu kolejnych 3-4 lat wykonać renowację całości obwarowań starego miasta.
Zachowane zabytki są prawdziwą ozdobą Gniewu i świadczą o jego średniowiecznym rodowodzie. W planach rewitalizacji przyległej do murów Alejki, stanowiącej główny ciąg pieszy, jest przewidziana ścieżka, stoliki, dojścia i lampy oraz odsłonięte podświetlone mury. Alejka, jako miejsce spacerowo rekreacyjne stanowić będzie otwarty teren zielony z ławeczkami. Na tle murów obronnych w otwartej galerii będzie można eksponować prace artystyczne. Konsekwencją działań będzie ożywienie przestrzeni publicznej, zwiększenie jej atrakcyjności oraz wykorzystanie jej do celów kulturowych i rekreacyjnych, jak również rozwoju turystyki z uwagi na walory historyczne. Miejsce to będzie stanowiło bezpieczne i przyjazne miejsce integrujące mieszkańców i przedsiębiorców, stwarzające warunki dla ich aktywności i wszechstronnego rozwoju oraz otwarte dla turystów zainteresowanych jego wyjątkowym dziedzictwem.
Oczywiście to nie wszystko, bo już od początku bieżącego roku pracujemy nad przygotowaniem koncepcji zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli na stworzenie kilkunastu miejsc parkingowych m,in. na ul. Południowej, Górny Podmur, Dolny Podmur czy Wiślanej. Dodatkowo w planach na starówkę mam budowę wybiegów dla psów, pomnika Jana III Sobieskiego na koniu przy wjeździe od ul. 27 stycznia jak i instalacji armat na placu Grunwaldzkim – mówi redakcji Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka