Trwa kolejny okres grzewczy, ale już teraz możemy zmienić jakość powietrza, nie truć siebie i najbliższych. Najnowsze badania dowodzą, że nawet w starym piecu możesz palić efektywnie i nie doprowadzać do powstania dymu oraz smogu. To łatwe! Wystarczą odpowiednie materiały do palenia oraz dobra technika palenia w piecu.
PAMIĘTAJ! PIEC NIE JEST ŚMIETNIKIEM!
Śmieci wrzucone do pieca zamieniają się w szereg trujących związków znanych z gazów bojowych i pestycydów. Choć zazwyczaj ich nie widzimy i nie czujemy, to jednak stale nimi oddychamy, a trucizny gromadzą się latami w organizmie, by dać o sobie znać za kilkadziesiąt lat w postaci chorób i skrócenia życia.
NIE WOLNO PALIĆ:
- drewna malowanego/lakierowanego/impregnowanego,
- płyt meblowych, płyt wiórowych, paździerzowych, paneli podłogowych, dykty,
- papieru kolorowego, kolorowych czasopism itp.,
- plastikowych butelek, pojemników i toreb,
- przedmiotów z tworzyw sztucznych.
Bez większych negatywnych skutków dla zdrowia można palić w każdym piecu:
- węglem kamiennym — dla kotła zasypowego zazwyczaj im grubszy węgiel, tym lepszy,
- węglem czeskim (półbrunatnym) i brunatnym – mimo że ma gorsze parametry i 30–50% wilgoci, to palenie nim jest legalne,
- niemalowanym, nieimpregnowanym drewnem,
- ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi,
- brykietami ze słomy, zbożem, odpadami roślinnymi różnego rodzaju (np. łupinami z orzechów, pestkami, szyszkami – tu ryzykiem jest jedynie zniszczenie kotła przez kwasy zawarte w niektórych pestkach (np. wiśni) albo problemy z leśniczym, bo hurtowe wynoszenie szyszek z lasu jest karalne).
Każdy, kto ma piec, kocioł albo kominek, natychmiast może zacząć palić w nim praktycznie bez dymu – o 50% czyściej i do ok. 30% taniej – bo skoro lepiej dopalimy paliwo, to mamy z niego więcej ciepła. Wystarczy stosować jedną z opisanych poniżej technik palenia bez kopcenia.
Dym i smród powstaje wtedy, gdy dużą ilość węgla lub drewna podpalamy od dołu lub wrzucamy dużą ilość na żar. Choć jest to metoda powszechnie znana, zapisana w instrukcjach obsługi wielu pieców, to najgorsze, co można zrobić. Tak wywołujemy pożar – kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt kilo węgla czy drewna szybko się podgrzewa i uwalnia ogromne ilości palnych gazów, szerzej znanych jako dym. Jest ich za dużo, by nadążyły się spalić, więc większość odlatuje kominem, tracąc na tym 1/3 paliwa.
Ale jeśli w tym samym piecu to samo paliwo podpalimy od drugiej strony – od góry – wtedy to już nie jest pożar: opał zapala się stopniowo, tak jak świeca. Żar pomału podgrzewa paliwo pod spodem, palne gazy uwalniane są stopniowo, a warstwa żaru daje wysoką temperaturę, w której wszystko łatwo dopala się do przejrzystych spalin. Na zewnątrz nie widać, że coś palimy.
Taki sposób spalania węgla zastosowano w nowoczesnych kotłach podajnikowych – tam efekt jest najlepszy. Ale najprostszy piec, kominek czy nawet ognisko najczęściej także nadają się do zastosowania tej lub innych technik, do czego bardzo zachęcamy.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka