Dzisiaj, 15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości. Niezmiernie ważne jest uświadamianie sobie, jak negatywne skutki może mieć alkohol, jak łatwo można się od niego uzależnić. Szczególnie ważne w przypadku młodych ludzi, którzy są szczególnie narażeni na demoralizujący wpływ środowiska.
Z okazji Światowego Dnia Trzeźwości obalamy kilka mitów:
1. Tylko wysokoprocentowy alkohol wiąże się z uzależnieniem
Niestety, wcale tak nie jest – możesz mieć problem z alkoholem, jeśli sięgasz po dobry koniak, kilkunastoletnią whisky czy ekskluzywne wino. Nawet puszka piwa wypijana dziennie prowadzi do uzależnienia.
2. Alkoholik = menel stojący pod sklepem
Nic z tego – alkoholizm ma różne twarze. Jedna z nich to HFA (high-functioning alcoholics – HFA), czyli wysokofunkcjonujący alkoholicy, którzy zachowują zdolność skutecznego działania i odnoszenia sukcesów. W ich przypadku średni czas od momentu uświadomienia sobie, że alkohol zaczyna mieć znaczący wpływ na życie, a podjęciem leczenia wynosi 11 lat.
3. Alkohol pomaga na sen
Jest odwrotnie – alkohol zaburza cykl snu powodując wybudzenie w drugiej części nocy. Dzieje się tak dlatego, że substancja, która pojawia się w organizmie na skutek metabolizowania alkoholu – aldehyd octowy działa zakłócająco na sen. Także o ile po alkoholu rzeczywiście łatwiej nam będzie zasnąć, to z regeneracji „nici”.
4. Wystarczy chcieć nie pić
Gdyby było to takie proste. Choroba alkoholowa upośledza wolną wolę pijącego – na tym polega uzależnienie. Terapia alkoholizmu to długi proces, wymagający przede wszystkim wysokiej motywacji osoby uzależnionej. W zależności od stopnia złożoności choroby może odbywać się na oddziale zamkniętym lub mieć charakter ambulatoryjny. Inni chorzy potrzebują jedynie psychoterapii. Przeciętny czas leczenia alkoholizmu wynosi ok. 2 lata.
Uzależnienie zależy od czynników psychologicznych, największe prawdopodobieństwo występuje u osób o niewielkiej tolerancji na frustrację, niepotrafiących poradzić sobie ze stresem i napięciem. Zazwyczaj osoby doświadczające tego typu problemy uważają, że alkohol doda im odwagi i pomoże odizolować się od rzeczywistości i uśmierzyć cierpienie.
Alkohol piją także młodzi ludzie, a ma on bezpośredni wpływ zarówno na ich zdrowie, jak i jakość życia, gdyż zaburza zdolność uczenia się, zapamiętywania i logicznego rozumowania, tym samym powodując trudności w nauce. Zbyt częste i nadmierne picie alkoholu hamuje rozwój emocjonalny, opóźnia dojrzewanie nastolatków, zwłaszcza że osoby młodsze mają znacznie mniejszą tolerancję na alkohol.
U osób, u których postępuje alkoholizm, wzrasta tolerancja na alkohol, która sprawia, że osoby te spożywają go coraz więcej, gdyż wraz ze wzrostem tolerancji wzrasta ilość dawek potrzebnych do osiągnięcia pożądanego efektu. Chroniczność alkoholizmu wpływa na jego nieuleczalność, możliwości zahamowania i spowolnienia jej rozwoju oraz zredukowania najbardziej dolegliwych objawów. Rozwój choroby alkoholowej może prowadzić do śmierci, dlatego ważne jest jak najwcześniejsze zahamowanie procesu alkoholowego. Jednym ze sposobów powstrzymania alkoholizmu jest abstynencja.
Niezmiernie ważne jest uświadamianie sobie, jak negatywne skutki może mieć alkohol, jak łatwo można się od niego uzależnić. Szczególnie ważne w przypadku młodych ludzi, którzy są szczególnie narażeni na demoralizujący wpływ środowiska.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gniewie
ul. Witosa 9, pok. nr 9
83-140 Gniew
tel. 58 561 21 44 wew. 40
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka