4 grudnia (piątek) 2015 r., w Centrum Kultury "Zamek" w Nowym, odbyło się uroczyste zakończenie V Kongresu Kociewskiego, którego oficjalny program zawierający aż dwadzieścia dwa wydarzenia o niezwykle różnorodnym charakterze, realizowany był na terenie całego Kociewia od 10 lutego br.
Przybyłych gości przywitali włodarze Gminy Nowe: burmistrz Czesław Woliński oraz jego zastępca Zbigniew Lorkowski, który prowadził całe spotkanie.
Jako pierwszy wypowiedział się dr Michał Kargul, lider społecznego Komitetu Organizacyjnego V Kongresu Kociewskiego, który przedstawił wstępną analizą realizacji, założonych przez organizatorów, celów kongresu. Mówca podkreślał szereg ciekawych wydarzeń, które poszerzały wiedzę o Kociewiu i zainteresowanie regionem, jednakże zwrócił również uwagę na sprawy, których nie udało się sfinalizować.
Kolejna głos zabrała Dorota Piechowska z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, która z niezwykłą pasją opowiadała o zaangażowaniu powiatu starogardzkiego w realizację wydarzeń kongresowych. Przede wszystkim zwracała uwagę na organizację I Kociewskich Targów Wydawniczych w Starogardzie Gdańskim, które bez wątpienia były jedną z najważniejszych inicjatyw, na „Kociewskiego Skowronka” - skarszewski przegląd gwary kociewskiej oraz na konferencję „Kultura Fizyczna na Kociewiu” zorganizowaną przez starogardzką Pomorską Szkołę Wyższą. Przedstawicielka stolicy Kociewia podkreślała także zaangażowanie młodych ludzi w szereg wydarzeń związanych z Kongresem.
Wydarzenia kongresowe z ziemi tczewskiej omówił dr Krzysztof Korda z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Mówca zwracał uwagę na to, że poza cyklicznymi imprezami, które w roku kongresowym nabrały jedynie świątecznego charakteru, jak festiwale folklorystyczne w Piasecznie, sympozjum „Jeście na Kociewiu” w Subkowach, czy Festiwal Twórczości Kociewskiej im Romana Landowskiego w Tczewie, odbył się także szereg wydarzeń zorganizowanych specjalnie na Kongres, takich jak spotkanie poetyckie w Pelplinie, czy też konferencja naukowa "Polska Regionalna" w Tczewie.
Katarzyna Bączkowska ze Starostwa Powiatowego w Świeciu przedstawiła wydarzenia kongresowe z ziemi świeckiej. Kolejna mówczyni podkreśliła fakt wyjątkowego zaangażowania południa Kociewia w V Kongres, czego najlepszym dowodem było to, że aż 10 z 22 imprez kongresowych odbywało się właśnie w powiecie świeckim.
W kolejnym punkcie spotkania samorządowcy z powiatu świeckiego nagrodziliGrażynę Woźnicką i Marię Pająkowska-Kensik za zasługi kultury regionalnej na południu Kociewia.
Ponadto podczas uroczystości miały miejsce wsytępy artystyczne w wykonaniu dzieci oraz pamiątkowe zdjęcia z ubranymi w stroje ludowe, uroczymi Kociewiankami. Natomiast na koniec uczestnicy mogli wysłucać koncertu Fistulatores et Cantores Noviensis pod dyrekcją Eugenii Butyńskiej oraz tenora ks. Wojciecha Wierzbickiego z akompaniamentem Tomasza Drążkowskiego.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka