W poniedziałek, 20 czerwca w Sali Kameralnej gniewskiej biblioteki odbyły się konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Miejskiej w Gniewie w sprawie wyznaczenia obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji w mieście Gniew. Spotkanie poprowadzili przedstawiciele firmy AMT Partner Doradca Samorządu i Biznesu. Gmina Gniew na opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Gniew do 2020 roku pozyskała dotację w wysokości 79 312,50 złotych.
Konsultacje miały na celu przypomnienie dotychczasowych działań, związanych z realizacją zadania, rozpoczętych już w styczniu ubiegłego roku. Omówiono także kolejne etapy tworzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji i wskazano daty konkretnych działań.
W Gniewie wskazano dwa obszary zdegradowane – obszar Starego Miasta, czyli ulic skupionych wokół gniewskiej starówki oraz obszar Podzamcza – ulic skupionych wokół zamku. Przypomniano mocne i słabe strony tych obszarów, określone podczas wcześniejszych spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami Gniewu oraz proponowane przedsięwzięcia, zmierzające do poprawy obecnego stanu rzeczy.
Zebrani na spotkaniu gniewianie zainteresowani byli bardziej jednak nie rewitalizacją społeczną, jak nazywa się proces tworzenia i wdrażania Lokalnego Programu Rewitalizacji, a rewitalizacją związaną z modernizacją infrastruktury miejskiej i wyglądu gniewskiej starówki. Nie zabrakło także dyskusji na temat planowanej rozbiórki budynku Sobieskiego 13, który zdaniem wielu jest cennym zabytkiem miasta, wartym ocalenia.
Po rozmowach w sali, zebrani wraz z przedstawicielami firmy AMT Partner wybrali się na spacer po mieście, by móc porozmawiać i jeszcze raz zobaczyć zdegradowane obszary Gniewu, określone w dokumencie. Mieszkanka placu Grunwaldzkiego, Iwona Kitta, zabrała wszystkich na ul. Wąską, by mogli sami przekonać się, w jak złym stanie jest skarpa fosy i kondycja nawierzchni tej ulicy, szczególnie po ulewnych deszczach, które akurat tego dnia wystąpiły w Gniewie.
Lokalny Program Rewitalizacji jest dokumentem zawierającym informacje na temat zdegradowanych obszarów miasta pod względem społeczno-gospodarczym, ze wskazaniem konkretnych rozwiązań problemów.
Wniosek na opracowanie dokumentu został złożony przez gniewski samorząd w ramach konkursu na działania wspierające gminy miejskie i miejsko - wiejskie z obszaru województwa pomorskiego, w zakresie przygotowania programów rewitalizacji zdegradowanych obszarów miasta, ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka