Od 22 do 30 czerwca dziesięć osób pokona łącznie blisko 170 km, by pokazać, że z rakiem można wygrać i nie warto się poddawać. Bo rak to nie wyrok. Uczestnicy marszów wezmą udział w 6 spotkaniach profilaktycznych, by nakłonić do badań jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę. Jedno z takich spotkań odbędzie się 24 czerwca w Gniewie.
Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem w Polsce. W związku z tym choroba jest wykrywana zbyt późno i dlatego umieralność jest na bardzo wysokim poziomie – znacie ile%?. Dzięki edukacji istnieje możliwość aby dotrzeć do osób, które nie skorzystały z takiego badania. Projekt zdejmuje też stygmaty, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Pokazuje, że raka można wyleczyć i mimo choroby można żyć normalnie korzystając z życia, pracując, podróżując, działając na rzecz innych.
W niedzielę, 24 czerwca, o godz. 15.30 odbędzie się spotkanie profilaktyczne w Sali Kameralnej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Fabiana Wierzchowskiego (Plac Grunwaldzki 16/17).
Podczas spotkań edukacyjnych specjaliści będą zachęcać mieszkańców danych miejscowości do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, walcząc o coraz większą świadomość osób w kwestii wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań kolonoskopowych. Ponadto, uczestniczki marszu opowiedzą o własnych doświadczeniach związanych z chorobą onkologiczną oraz o swojej walce o zdrowie i życie. Dodatkowo, uczestnicy spotkań będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji onkologicznych.
Marsz jest organizowany w ramach projektu „Marsz Białymi Plamami dostępu do diagnostyki raka jelita grubego”, który wpisuje się w ogólnopolską akcje Fundacji OnkoRejs-Wybieram Życie – „OnkoRejs Granicami Polski"
Marsz jest częścią projektu, którego beneficjentem jest Copernicus Podmiot Leczniczy
Sp. z o.o., której właścicielem jest Województwo Pomorskie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa pomorskiego na lata 2014-2020.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął:
Burmistrz Miasta i Gminy Gniew – Pani Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska
Prezydent Miasta Starogard Gdański – Pan Janusz Stankowiak
Burmistrz Miasta Kościerzyna – Pan Michał Majewski
Burmistrz Miasta Chojnice – Pan dr inż. Arseniusz Finster
Koordynatorka spotkań profilaktycznych – Małgorzata Tabor, tel. 602 639 226
mail: OnkoRejs@wp.pl
telefon: 502-080-598
https://www.facebook.com/OnkoRejs/
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka