Picie alkoholu zakłóca pracę ośrodkowego układu nerwowego, a jego długotrwałe używanie prowadzi do niekorzystnych zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu. Skutkiem może być pojawienie się lub nasilenie istniejących zaburzeń psychicznych.
Alkohol działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, spowalniając między innymi przesyłanie impulsów między komórkami nerwowymi. Początkowo odczuwane odprężenie i przyjemność, wynikające z uwalniania się dopaminy i serotoniny, ustępuje uczuciom napięcia i obniżonego nastroju w miarę upływu czasu i zwiększania częstości picia. Zaburzenia w jego działaniu prowadzą do pojawienia się szeregu objawów, w tym m.in. zaburzeń nastroju, drażliwości, niepokoju, lęku czy zaburzeń snu. Nadużywanie alkoholu prowadzi również do zmniejszenia liczby receptorów opioidowych regulujących działanie i wydzielanie endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nadmierne picie prowadzi do zaburzeń snu. Etanol skraca czas trwania głębokiego snu i fazy REM (faza snu, kiedy pojawiają się marzenia senne, dochodzi do przetwarzania i przechowywania wspomnień emocjonalnych, a także utrwalania informacji w pamięci), w wyniku czego następuje fragmentacja uniemożliwiająca właściwy odpoczynek i regenerację organizmu.
Używanie substancji psychoaktywnych, do których należy także alkohol, negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Osoby pijące problemowo częściej zgłaszają objawy zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju (obejmujących depresję oraz zaburzenia afektywne dwubiegunowe, które polegają na cyklicznych zmianach nastroju – od przygnębienia do podwyższonego nastroju), jak również zaburzeń stresowych pourazowych. Nadużywanie alkoholu może być przy tym czynnikiem wyzwalającym wymienione zaburzenia, a zarazem one same mogą przyczyniać się do rozwoju problemów z alkoholem. Możliwe jest także niezależne występowanie wskazanych powyżej jednostek chorobowych. Współwystępowanie zaburzeń psychicznych z uzależnieniem od alkoholu (tzw. podwójna diagnoza – np. uzależniony od alkoholu pacjent z chorobą afektywną dwubiegunową) stanowi szczególne wyzwanie dla lekarzy i terapeutów z uwagi na konieczność zapewnienia kompleksowej terapii uwzględniającej złożoność poszczególnych chorób.
W praktyce klinicznej częste są przypadki, kiedy osoby doświadczające rozmaitych przykrych objawów, przede wszystkim obniżenia nastroju, lęku i napięcia, PTSD sięgają po alkohol, aby znaleźć ulgę w cierpieniu. Konsekwencje stosowania alkoholu jako leku na problemy zdrowia psychicznego są jednak odwrotne do zamierzonych. Alkohol w ogólnym rozrachunku pogłębia bowiem istniejące objawy, a działaniem ubocznym staje się rozwój uzależnienia od alkoholu. Alkohol tylko chwilowo zmniejsza odczuwanie nieprzyjemnych stanów psychicznych, pogarszając jednocześnie skuteczność i bezpieczeństwo stosowanej farmakoterapii W sytuacji wystąpienia zaburzeń i problemów psychicznych samo zaprzestanie picia alkoholu, choć jest warunkiem podstawowym dla powrotu do zdrowia, nie doprowadzi do odzyskania równowagi psychicznej. Natomiast odpowiednio wcześnie podjęte leczenie lęku, depresji, bezsenności czy innych zaburzeń może zapobiec bardzo niebezpiecznemu zjawisku sięgania po alkohol alkoholem. Doświadczenie wskazuje, że zwrócenie się o pomoc w poradzeniu sobie z dojmującym smutkiem i lękiem sprawia, że picie alkoholu wieczorami staje się niepotrzebne.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gniewie
Źródło:Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
Kampania „Na zdrowie”
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka